Offertförfrågan

Styrelse och ledning

Tempcon Group formerades under 2018 och består idag av tolv dotterbolag. Koncernens ambition är att bli det ledande företaget inom temperaturkontrollerad logistik i Norden.  Bolaget ägs av Accent Equity, som är majoritetsägare, samt management och tidigare ägare till dotterbolagen.

Styrelse

Benny Zakrisson
Styrelseordförande
Sofia Nyrén
Ragnar Steen
Stefan Nordbergh
Peter Lengrell

Ledning

Christian Hallberg
Koncernchef

christian.hallberg@tempcongroup.se

Peter Elvefors
CFO

peter.elvefors@tempcongroup.se

Tobias Lundberg
Ledningssystem

tobias.lundberg@tempcongroup.se

Jonas Råstedt
Försäljning/Tommy Nordbergh Åkeri

jr@tnordbergh.se

Christel Grip
Kommunikation

christel.grip@widrik.se

Mats Söderström
IT/Klimat-Transport

mats.soderstrom@klimat-transport.se

Johan Nyblom
IT/Widriksson Logistik/Tempcon Stockholm

johan.nyblom@widrik.se

Claes Ekström
Fordonschef

claes.ekstrom@tempcongroup.se

Stefan Nordbergh
Tommy Nordbergh Åkeri

stefan@tnordbergh.se

Urban Andersson
Abbekås Åkeri

urban.andersson@tempcongroup.se

Christofer Mattsson
Tempcon Norrland

christofer.mattsson@lincargo.se

Peter Lengrell
PL Fraktservice

peter@plfrakt.se

Stefan Ohlmander
EA Åkeri

stefan.ohlmander@eaakeri.se

Fia Andersson
Syd Frys/Mörarps Frystransporter

fia.andersson@sydfrys.se

Jesper Rosén
Berneco Transport

jesper.rosen@berneco.se