Offertförfrågan

Styrelse och ledning

Tempcon Group formerades under 2018 och består idag av tolv dotterbolag. Koncernens ambition är att bli det ledande företaget inom temperaturkontrollerad logistik i Norden.  Bolaget ägs av Accent Equity, som är majoritetsägare, samt management och tidigare ägare till dotterbolagen.

Styrelse

Benny Zakrisson
Styrelseordförande
Mikael Strand
Mikael Nilsson
Ragnar Steen
Stefan Nordbergh
Sofia Nyrén

Ledning

Christian Hallberg
Koncernchef

christian.hallberg@tempcongroup.se

Lotta Eriksson
Ekonomi

lotta.eriksson@tempcongroup.se

Jonas Råstedt
Försäljning / Tommy Nordbergh Åkeri

jr@tnordbergh.se

Stefan Nordbergh
Investeringar & Inköp

stefan@tnordbergh.se

Tobias Lundberg
Kommunikation & Hållbarhet

tobias.lundberg@tempcongroup.se

Mats Söderström
IT / Klimat-Transport

mats.soderstrom@klimat-transport.se

Peter Lengrell
PL Fraktservice

peter@plfrakt.se

Ann-Sofie Törnqvist
Tempcon Linköping

ann-sofie.tornqvist@tempconlinkoping.se

Fia Andersson
Syd Frys/Mörarps Frystransporter

fia.andersson@sydfrys.se

Cherie Svensson
Tempcon Stockholm

cherie.svensson@tempcon.se

Patrik Theander
B Andersson & Co Åkeri

patrik@bandersson-akeri.se

Rickard Granqvist
Tempcon Ljungby

rickard@tempconljungby.se

Jesper Rosén
Berneco Transport

jesper.rosen@berneco.se

Mikael Nilsson
Abbekås åkeri

mikael@abbekasakeri.se

Magnus Persson
Logex

magnus.persson@tempcongroup.se

Claes Ekström
Fordonschef

claes.ekstrom@tempcongroup.se