Offertförfrågan

Styrelse och ledning

Tempcon Group formerades under 2018 och består idag av tolv dotterbolag. Koncernens ambition är att bli det ledande företaget inom temperaturkontrollerad logistik i Norden.  Bolaget ägs av Accent Equity, som är majoritetsägare, samt management och tidigare ägare till dotterbolagen.

Styrelse

Benny Zakrisson
Styrelseordförande
Mikael Strand
Tomas Lind
Ragnar Steen
Stefan Nordbergh

Ledning

Christian Hallberg
Koncernchef

christian.hallberg@tempcongroup.se

Lotta Eriksson
Ekonomi

lotta.eriksson@tempcongroup.se

Anna Olsson
Personal

anna.olsson@tempcongroup.se

Jonas Råstedt
Försäljning / Tommy Nordbergh Åkeri

jr@tnordbergh.se

Stefan Nordbergh
Investeringar & Inköp

stefan@tnordbergh.se

Tobias Lundberg
Kommunikation & Hållbarhet

tobias.lundberg@tempcongroup.se

Mats Söderström
IT / Klimat-Transport

mats.soderstrom@klimattransport.se

Mattias Sundgren
Logex

mattias@logex.se

Peter Lengrell
PL Fraktservice

peter@plfrakt.se

Ann-Sofie Törnqvist
Tempcon Linköping

ann-sofie.tornqvist@tempconlinkoping.se

Fia Andersson
Syd Frys/Mörarps Frystransporter

fia.andersson@sydfrys.se

Cherie Svensson
Tempcon Stockholm

cherie.svensson@tempcon.se

Bo Andersson
B Andersson & Co Åkeri

bo@bandersson-akeri.se

Rickard Granqvist
Claessons transport

Rickard@claessonstransportab.se

Jimmy Hellberg
Fiskhamnens åkeri

jimmy@fiskhamnens-akeri.se

Jesper Rosén
Berneco Transport

jesper.rosen@berneco.se